Narita (miasto) i Unari-kun

Z czym kojarzy się Wam Narita? Pewnie z japońskim międzynarodowym lotniskiem. Też tak miałam do niedawna. Okazuje się jednak, że blisko lotniska Narita (成田) jest miasto o tej samej nazwie. I to nie takie małe miasto.


Z lotniska do miasta jazda Keisei Main Line zajmie jakieś 30 min.
Grafika oczywiście z Google Maps: https://goo.gl/sCPTL3


Miejscowość ta położona jest w Prefekturze Chiba, ok 60 km od Tokio. Liczba ludności w 2011 roku wynosiła 127187. Jeżeli chodzi o historię tych terenów, to archeolodzy odnaleźli szczątki kamiennych narzędzi, które datowane są na ponad 30 000 lat, depozyty muszli („muszle zdeponowane w ziemi przy jakiejś tam okazji, pewnie jeb**ęte po jedzeniu” – tłumaczenie Tomek, archeolog :D) z okresu Jōmon (lata od 12,000 p.n.e. do 300 p.n.e.) czy też kurhany z okresu Kofun (od 250 do 538 n.e.) w kształcie dziurek od klucza, które były budowane dla członków klasy rządzącej.

Historia samego miasta ma ponad 1000 lat. Z racji dobrego położenia blisko oceanu miasto było ważnym miejscem tego regionu. Zwłaszcza, że w roku 940 Kanchō Daisōjō, uczeń słynnego kaligrafa, twórcy alfabetu kana Kōbō Daishi, ufundował świątynię, która później stała się celem pielgrzymek. Mowa tu o tzw. Narita-san (成田山) Shinshō-ji (新勝寺) reprezentującej jedną z głównych szkół Buddyzmu - Shingon-shū (真言宗). 

by Midorisyu, https://flic.kr/p/9gLS71

Jest to sporych rozmiarów kompleks budowli dedykowany bogowi Ācala (Fudō), który zazwyczaj przedstawiany jest jako postać trzymająca miecz oraz linę i otoczona płomieniami. Często nazywa się go bogiem ognia i odprawia się dlań rytuały związane z tym żywiołem. Teraz co roku odwiedza świątynię ok 12 mln ludzi. Więcej tu: http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/01_naritasan.html

 Co jeszcze można zobaczyć w Naricie?

Ulicę Omotesando(表参道), która ma ok 800 m. i prowadzi od stacji JR Narita do świątyni Shinshoji. Można tam znaleźć wiele restauracji i sklepików w tradycyjnym stylu, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne stroje czy skosztować charakterystycznych dla tego miejsca potraw z węgorza. Poza tym odbywa się tam sporo różnych festiwali. Więcej tu: http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/02_omote.html

Park Naritasan(成田山公園), który znajduje się za świątynią Narita-san. Na jego terenie są trzy jeziora otoczone piękną roślinnością, m.in. licznymi drzewkami wiśni.


by Peter Brosten, https://flic.kr/p/a6BZaA 
Muzeum Kaligrafii Naritasan (成田山書道美術館) - http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/04_shodo.html

Sanktuarium Sogo Reido (宗吾霊堂) – świątynia nosi nazwę Meishozan Toshoji i została wybudowana na cześć ofiar wojny domowej w regionie Tohoku podczas panowania cesarza Kammu (781-806 n.e.). W sanktuarium znaleźć mozna wystawę poświęconą Sakura Sogo (pana, który próbował pomóc biednym rolnikom i w tym celu udał się w 1652 r. do Shoguna. Takie najścia były wtedy nielegalne i go aresztowano – więcej tu: 
https://www.city.narita.chiba.jp/english/welcome/s_guide_03_1sogo_reido.html)

Wing Tsuchiya(Wing土屋) czyli centrum handlowe. ;) http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/06_wing.html

Targ w Narcie (成田市場) 
http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/07_naritaichiba.html

http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/07_naritaichiba.html

Narita Dream Dairy Farms(成田ゆめ牧場)czyli miejsce, w którym zarówno dzieci jak i dorośli mogą zobaczyć jak wygląda rolnictwo w Narcie czyli poznać zwierzęta, spróbować robić masło, jeździć konno, doić krowę itd.
http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/08_yumebokujo.html

Muzeum Narodowe Japońskiej Historii i Folkloru(国立歴史民俗博物館) - kolekcja liczy sobie 22,000 przedmiotów. Muzeum znajduje się ok 15 minut drogi od Narity, w miejscowości Sakura.
http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/09_rekihaku.html

Kawamura Memorial DIC Museum of Art(DIC川村記念美術館) - sztuka głównie z XX w. m.in. takich artystów jak Rembrandt, Monet, Renoir czy też murale Marka Rothko.
http://www.nrtk.jp/lang/en/sightseeing/10_kawamurakinen.html


Unari-kun

W Japonii miasta mają swoje maskotki tzw. Yuru Kyara. Ich podobizny można znaleźć na wszelkich pamiątkach z danego miejsca, znakach, w informatorach, w programach telewizyjnych itd. Maskotką Narity jest skrzyżowanie samolotu z węgorzem (serio, tak go opisali) - Unari-kun. Przyznacie, że jest uroczy. Skąd imię? Unari powstało z połączenia Unagi i Narita. Unagi to jest charakterystyczna dla tego regionu potrawa - grillowany węgorz. Główną pracą Unari-kuna jest podróżowanie do innych miejscowości i promowanie uroków Narity.


https://www.nrtk.jp/lang/en/unarikun.html

Unari-kun obchodzi urodziny 21 listopada. Skąd pochodzi? Z planety Unari. Leciał sobie przez kosmos aż przyuważył najlepsze na świecie lotnisko - Narita i tam wylądował. Blisko lotniska było miasto, które strasznie mu się spodobało więc postanowił tam zamieszkać. Od 2010 roku jest oficjalnym ambasadorem widoków Narity. Uwielbia festiwale, jest przyjacielski, zabawny, lubi się bawić, lubi oglądać sport (ale nie grać) i jest fanem jedzenia, głównie słodkiego. :) 

Więcej tu: https://www.nrtk.jp/lang/en/unarikun.html 

Unari-kun ma też swoją oficjalną stronę, ale tylko po japońsku, tu: http://unarikun.jp/


Jeżeli chcesz się nauczyć np. kroków albo zobaczyć inne wersje teledysku to zapraszam tu: http://unarikun.jp/movie.html :)

I kto mi powie, że nie nuci teraz tej piosenki? "Una una unaunarikun..." :D 

Myślę, że byłoby fajnie zacząć serię wpisów o maskotkach poszczególnych miejscowości. Problem tylko w tym, że jest ich 865. Taaakże tak. ;)

Moja mapka z zaznaczonymi wszystkimi miejscami jest tu:
http://dziekuje-za-wypowiedz.blogspot.com/p/wu-w-japonii.html


Zdjęcia:
1. część moja
2. część na licencji CC

Bibliografia:
1. Luby
2. http://www.nrtk.jp/lang/en/
3. http://unarikun.jp/
4. http://www.japan-guide.com/e/e6401.html
5. http://www.tripadvisor.com/Attractions-g298161-Activities-Narita_Chiba_Prefecture_Kanto.html
6. https://en.wikipedia.org/wiki/Narita-san
7. https://en.wikipedia.org/wiki/Narita,_Chiba
8. https://www.city.narita.chiba.jp/english/welcome/s_guide_03_1sogo_reido.htmlall rights reserved :) ®

Komentarze

  1. Uwielbiam japońskie ryneczki...nigdy nie wiesz do końca...co jesz :D.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety Naritę znam wyłącznie od strony lotniska. Ostatnio trafiam jednak na coraz więcej postów o atrakcjach tego miasteczka i zaczynam żałować, że go nie zwiedziłam, tym bardziej, że centrum jest niedaleko samego lotniska.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania! <3 (Maniacy gramatyczni, reklamy, czytanie bez zrozumienia i hejty nie są mile widziane. :)