運命の赤い糸 - Unmei no akai ito - Czerwona nić przeznaczenia

Obrazek by me :)

Gdy pewnego wieczoru chłopiec wracał do domu spotkał starego człowieka (okazało się, że to bóg Yuè Xià Lǎo), którego oświetlała srebrna poświata księżyca. Gdy chłopiec mijał mężczyznę usłyszał jego głos. Starzec poprosił by podszedł i posłuchał tego, co ma do powiedzenia. Mężczyzna wyjaśnił chłopcu, że w przyszłości spotka kobietę, z którą się ożeni. Już teraz jednak jest z nią połączony czerwoną cieniutką niteczką. Yuè Xià Lǎo wskazał chłopcu stojącą nieopodal dziwczynkę mówiąc, że to ona jest mu przeznaczona. Chłopiec był jednak w wieku kiedy dziewczynki się zaczepia i traktuje jak istoty z innego świata i zamiast ją poznać postanowił rzucić w nią kamieniem. To też uczynił i uciekł.


Po wielu latach przyszedł czas ożenku. Rodzice wybrali młodemu mężczyźnie żonę, którą on mógł dopiero zobaczyć podczas nocy poślubnej. Gdy już byli sami w sypialni mężczyzna odsłonił twarz kobiety, która cały czas była ukryta pod tradycyjnym welonem. Piękna! Mężczyznę zainteresowała jednak ozdoba, którą kobieta miała na głowie. Spytał, co to, a ona opowiedziała mu historię, że gdy była małą dziewczynką jakiś chłopak rzucił w nią kamieniem i została jej po tym blizna tuż nad łukiem brwiowym. Nosi więc ozdobę by ją osłonić.

Czerwona nić przeznaczenia. Legenda pochodzi z Chin, ale przyjęła się również w Japonii. Wierzy się, że bogowie zawiązują czerwoną cieniutką nitkę wokół kostki – w Chinach lub wokół małego palca – w Japonii*, której końce łączą ze sobą dwie przeznaczone sobie osoby. Spotkają się one kiedyś w określonych okolicznościach. Dwoje ludzi połączonych czerwoną nitką jest przeznaczonych do miłości niezależnie od czasu, miejsca, tego kim są, co robią. Czerwona nitka może się rozciągać i plątać, ale nigdy nie pęka. Prędzej czy później osoby sobie przeznaczone na siebie trafią chociaż nie zawsze się temu poddają: uciekają od siebie, nie chcą przyjąć przygotowanego dla nich losu.


*Jest też wersja, że mężczyźnie na kciuku, a kobiecie na małym palcu. 


source: Wikipedia
Na zdjęciu od lewej: Mizukawa Asami, Eita, Ueno Juri, Nagasawa Masami, Nishikido Ryo

Legenda ta oczywiście wykorzystywana jest w wielu mangach, anime, serialach, filmach czy powieściach. Ja się na mangach i anime nie znam, ale znam się trochę na japońskich serialach. Czerwona nitka pojawia się m.in. na plakacie oraz w openingu serialu „Last friends”, który polecam. Opening z piosenką Utady Hikaru Prisoner Of Love poniżej.
Cała piosenka tu:


Najbardziej jednak kojarzącym się z motywem nitki zwiastującej przeznaczenie jest oparty na powieści serial i film Akai ito - 赤い糸 (Czerwona nitka). Nie oglądałam, nie znam, ale ludzie w Internetach polecają. ;)

source: http://asianwiki.com/
Minamisawa Nao i Mizobata Junpei

Motyw czerwonej nitki porównywany jest do naszego poszukiwania bratniej duszy, która jest nam przypisana niezależnie od tego gdzie się aktualnie na świecie znajdujemy.

A co Wy sądzicie przeznaczeniu?


 
dziękuję za wypowiedź

all rights reserved :) ®
Komentarze

 1. O, nie słyszałam o tej legendzie. Za to kojarzy mi się polski, ludowy motyw zawiązywania czerwonej wstążeczki np. na szczebelkach łóżka lub wózka nowo narodzonego dziecka, żeby 'nie zauroczyć go'. Oczywiście to zaboboniarski rytuał, kojarzysz? : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałam o tym zwyczaju ze wstążeczką. :)

   Usuń
 2. Uważam, że wszystko ma swój cel. I że coś na pozór niedobrego, jakieś nieszczęście, musi się zdarzyć po to, aby później stało się coś dobrego, a nawet bardzo dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta legenda idealnie wpisuje się w historię mojego życia...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania! <3 (Maniacy gramatyczni, reklamy, czytanie bez zrozumienia i hejty nie są mile widziane. :)