Ciekawe historie: Mikimoto Kōkichi - Król PerełZdjęcie, które widzicie powyżej zostało zrobione w 1948 roku czyli w powojennej Japonii, kraju który pod czujnym okiem generała Douglasa MacArthura zbierał się powoli po porażce.

Mikimoto Kōkichi (御木本 幸吉), czyli bohater tego wpisu, urodził się 25 stycznia (w ten sam dzień, co ja :D) 1858 r. Jego rodzice prowadzili sklep makaronowy, ale nawet z pomocą małego synka, trudno wiązało im się koniec z końcem. W wieku trzynastu lat chłopiec postanowił rzucić szkołę i
zajął się sprzedażą warzyw. Chciał w ten sposób wspomóc rodzinny budżet. Pracował tak mniej więcej do trzydziestki.

W 1888 r. Kōkichi w raz z żoną Ume zaciągnęli pożyczkę. Potrzebowali pieniędzy by stworzyć małą farmę ostryg wytwarzających perły. Ich “biznes” znajdował się w Shinmei w zatoce Ago w prefekturze Mie. Przez pierwsze kilka lat nie wiodło im się najlepiej. Byli już bardzo blisko bankructwa kiedy po kilku latach badań i prób udało im się w końcu wyhodować półokrągłe perły. W 1893 Kōkichi zaprezentował swoje dzieło na wystawie w Chicago. Perły spodobały się na tyle, że jego malutka firma mogła rozpocząć ich eksport i dzięki temu zarobić, na początku drobne, pieniądze. W 1896 r. przyznano mu pierwszy patent na sposób hodowli pereł półkolistych dzięki czemu w 1899 otworzył wraz z żoną malutki sklepik w Ginzie w Tokio. 

Mikimoto Pearl Store in Ginza, 1906 (source)

Kōkichi mógł dalej prowadzić swoje badania i eksperymenty, które w końcu zaowocowały „wyprodukowaniem” pereł okrągłych. Gdy jednak Kōkichi udał się opatentować swoje odkrycie okazało się, że się spóźnił. Niecały rok wcześniej dwóch Japończyków zastrzegło metodę produkcji okrągłych pereł. Mowa o Tokishi Nishikawa i Tatsuhei Mise, którzy swoją wiedzę zdobyli w Australii ucząc się od brytyjskiego biologa Williama Saville-Kenta.

Kōkichi się jednak nie poddał i postanowił wymyślić nową metodę. W 1907 r. otworzył pierwszą japońską firmę zajmującą się projektowaniem i wytwarzaniem biżuterii - Mikimoto Gold Work Factory.

Budynek Mikimoto w Tokio,  (1912-1945) (source)

Stworzyć nową metodę udało mu się w 1908… okazało się jednak, że nie pozwala ona stworzyć pereł idealnych. Mimo braku możliwości wytworzenia perfekcyjnego produktu Kōkichi i Ume otworzyli w 1913 r. sklepik w Londynie. Poza tym dalej pracowali nad udoskonaleniem autorskiej metody. Zdobyli nowy patent w 1916 r., ale to nadal nie było to. W związku z powyższym, po 28 latach istnienia firmy, małżeństwo postanowiło połączyć siły z dwoma Japończykami, którzy pierwsi opatentowali metodę wytworu pereł. Swoją drogą ci panowie nie byli zainteresowani korzystaniem ze swojego patentu, ale chcieli zarabiać pieniądze.

W latach 20 XX w. biznes w końcu ruszył z kopyta i zaczął przynosić większe zyski. Perły Kōkichiego zaprezentowano m.in. na światowej wystawie w Filadelfii w 1926 r.

W roku 1935 patenty wygasły, a to spowodowało wybuch konkurencji. Jednak produkcja innych firm nastawiona była na dużą ilość i niższą jakość. Ceny spadły. Kōkichi wydał sporo pieniędzy na tony towarów innych firm po czym zniszczył je publicznie na znak protestu – po to by pokazać, że tylko jego firma sprzedaje perły wysokiej jakości.

Mikimoto przetrwał wojnę i zaraz po jej zakończeniu otworzył sklepy w: Paryżu, Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles, San Francisco, Szanghaju i Bombaju. Dzięki temu jego firma była pierwszą japońską, która stała się znana na świecie. W 1924 r. Mikimoto otrzymał też tytuł oficjalnego wytwórcy biżuterii dla Cesarskiej Rodziny.

Mikimoto Kōkichi, zmarł w 1954 roku w wieku 96 lat jako Światowy Król Pereł. W 1985 roku wybrano go jednym z 10 japońskich top inwestorów. Otrzymał Order Świętego Skarbu, jego firma znalazła się w rankingu najbardziej luksusowych marek, a gazeta Nihon Keizai Shimbun ogłosiła go jednym z najlepszych finansowych przywódców XX w. Firma Mikimoto w latach 2010/2011 sprzedała produkty warte ok 300 000 000 euro. ;)

Sklep Mikimoto z perłami dzisiaj, Ginza
Zdjęcie po lewej by scarletgreen | Zdjęcie po prawej by Toshihiro Oimatsu

Kōkichi jest też założycielem firmy Mikimoto Cosmetics (w 1943 r.) znanej z tworzenia kosmetyków na bazie pereł. W 1972 nazwa firmy została zmieniona na K. Mikimoto & Co., Ltd. i zajęła się obróbką nie tylko pereł, ale i diamentów oraz innych kamieni szlachetnych.

W raz z tworzeniem ostrygowych farm powstał też nowy zawód – poławiaczki pereł. O tym będzie w kolejnym wpisie. :)


Bibliografia:
http://www.mikimoto-jf.co.jp/history/index.htm [dostęp: 19.01.2015]
https://www.mikimoto.com/en/about-us/history.html [dostęp: 19.01.2015]
http://en.wikipedia.org/wiki/Mikimoto_K%C5%8Dkichi [dostęp: 19.01.2015]
http://en.wikipedia.org/wiki/Pinctada [dostęp: 19.01.2015]
https://www.flickr.com/photos/okinawa-soba/16119728707/ [dostęp: 19.01.2015]
http://www.mikimoto-cosme.com/en/story/identity.html [dostęp: 19.01.2015]


 
dziękuję za wypowiedź

all rights reserved :) ®

Komentarze

  1. Lubię czytać takie historie. Pokazują, że w życiu sobie radzą tylko tacy ludzie, którzy potrafią się zmieniać:).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania! <3 (Maniacy gramatyczni, reklamy, czytanie bez zrozumienia i hejty nie są mile widziane. :)