Dzisiaj, ponaglona zapytaniami o szycie nicią elastyczną na maszynie Silver Crest, postanowiłam się w końcu za to zabrać. Okazało się jednak, że sprawa jest dość prosta i testowanie nie zajęło mi zbyt wiele czasu. :) Nie wiem dlaczego na forach pojawiają się informacje, że wszelkie elastyczne szwy są trudne, a nici elastyczne to już w ogóle masakra i męka i się nie da. Da się. :)
Poniżej wymieniłam sposoby jakie wypróbowałam. Pierwsze 3 to szwy elastyczne, ale szyte zwykłą nicią, a kolejne 4 sposoby to nici elastyczne.
NICI ZWYKŁE
IGŁA: zwyczajna
ścieg overlockowy elastyczny
- S1 E
- Szerokość od 3 do 5 (ja miałam 4)
ścieg overlockowy standardowy
- S1 F
- Szerokość od 3 do 5 (ja miałam 4)
zygzak trójstopniowy (ścieg streczowy)
- S1/S2 B
- Szerokość od 3 do 5 (ja miałam 4)
Okazało się, że Silvercrestowe ściegi elastyczne są bardzo elastyczne i nitka się nie rwie nawet po bardzo mocnym naprężeniu dzianiny. Na moim Łuczniku tak się nie dało, bo jedyny w miarę rozciągliwy szew to był zygzak…. Dlatego wymyśliłam sobie nitkę elastyczną. Na S.C. jednak najwyraźniej nie ma takiej potrzeby.
Jednak dla zainteresowanych, oto informacje:
NICI ELASTYCZNE
IGŁA: zwyczajna
Nić elastyczna nałożona i na szpulkę górną i dolną.
Nitka założona w standardowy sposób.
Naprężenie: auto.
ŚCIEGI:
ścieg prosty – szyć się da bez problemu, ale po naciągnięciu materiału nitka się zrywa
zygzak
- B
- Szerokość: 4
- Długość: 2
(szerokość i długość – takie miałam, ale to nie znaczy, ze inne nie zadziałają)
ścieg overlockowy elastyczny
- S1 E
- Szerokość od 3 do 5 (ja miałam 4)
ścieg overlockowy standardowy
- S1 F
- Szerokość od 3 do 5 (ja miałam 4)
zygzak trójstopniowy (ścieg streczowy)
- S1/S2 B
- Szerokość od 3 do 5 (ja miałam 4)
Nitka żółta to nitka normalna, a czarna (której prawie nie widać - przepraszam) to nitka elastyczna:
Wszystkie wyżej wymienione ściegi szyją się łatwo, trzeba tylko pozwolić maszynie przesuwać tkaninę swoim tempem. Szew wyszedł ładny, bardzo mocno się rozciąga – ale… tak jest drobne „ale”. Po bardzo mocnym naciągnięciu fragmentu przeszytego zwykłym zygzakiem – zerwał się (ale to było naprawdę bardzo mocne naciągnięcie). Trzy pozostałe trzymają bez problemu.
Muszę uszyć coś konkretnego i użyć szwów elastycznych. Wiadomo, że w praktyce to zawsze trochę inaczej wygląda. Myślę, że powstaną majtki. ;) Już w życiu uszyłam kilka par i zależnie od materiału i techniki szwy trzymają lub nie. Nie stosowałam wtedy jeszcze nici elastycznej, bo nie wiedziałam, że się da. ;)
Poniżej przykład… Kolorowa część jest z satyny pozyskanej ze starej spódniczki. Część czarna to bardzo rozciągliwa czarna dzianina – bawełna z elastenem. Kupiłam ją kiedyś na bluzkę, a zużyłam na produkcję majtek. Poniższe są najwygodniejszymi z wszystkich jakie miałam – i kupnych i uszytych. Powstały na Łuczniku 877, gumki przyszyłam zwykłym zygzakiem i zwykłą nitką. :) Użyłam jednak sporo materiału dzięki czemu nie trzeba go bardzo naciągać i prawdopodobnie dlatego nitka się nie rwie.
Dzięki za tak wyczerpujący opis szycia! Ja też się przymierzam do szycia majtek, na razie stworzyłam wykrój, dam znać jak coś z niego uszyje. Na mojej maszynie boję się szyć elastyczną nitką, ale mam wystarczająco elastycznych szwów i chyba da radę bez.
OdpowiedzUsuńPewnie da radę. :) Ja sobie wymysliłam te elastyczne nici, bo Łucznik nie miał elastycznych ściegów. :) A majtki się szyje fajnie! Czekam na Twoje dzieło :) :)
UsuńMuszę sama wyprobować te elastyczne nici. A co do majtek - słowa dotrzymałam, co można sprawdzić na blogu :) Uszyłam je zwykłymi nićmi, ale elastycznym ściegiem.
UsuńJuż wybieram się z wizytą do Ciebie! :)
UsuńJa od dwóch lat posiadam identyczną maszynę do szycia;) Ale korzystałam z niej w sumie ze 3 razy... Potrafię szyć, ale na razie nie mam na to czasu... Żałuję, że pozbyłam się walizkowego Łucznika, bo tej nie mogę ,,rozgryźć". Jak już wiedziałam o co chodzi, to teraz znowu zapomniałam nawet jak nawlec nitkę... Dziękuję Ci za systematyczne odwiedziny u mnie i pozostawiane miłe komentarze;) Ja również będę tu zaglądała, bo prowadzisz bardzo ciekawego bloga;) A do szycia właśnie mam chęć wrócić;) Pozdrawiam Cię bardzo gorąco;)
OdpowiedzUsuńNa pewno szybko sobie wszystko przypomnisz! A ja planuję zrobić jeszcze jakieś wpisy z instrukcją więc może Ci się coś przyda też. :) :) Dziękuję również za odwiedziny i oczywiście zapraszam! :) A Twój blog bardzo chętnie odwiedzam. :)
UsuńTo przykład, że aby szyć nie trzeba mieć "10" maszyn:)
OdpowiedzUsuńNo zdecydowanie nie :)
UsuńŚwietnie rozpracowane szycie nitką elastyczną. Nigdy nie próbowałam, ale pewnie się przyda :)
OdpowiedzUsuńDziękuję i cieszę się, że się przyda!! :)
UsuńSzyłam kąpielówki nicią elastyczną na silverce, świetnie się trzymają. Generalnie ze ściegami elastycznymi nie ma silverka problemów, jedynie trzeba pamiętać o igle do dzianiny.
OdpowiedzUsuńSC to ogółem fajna maszyna jest. Masz rację! :) A igły specjalnej nie używam (tylko cienką) i też jest ok. :)
UsuńTwój blog to miejsce, do którego bardzo lubię zaglądać, dlatego też pozwoliłam sobie nominować go w Liebster Blog Award. Po więcej szczegółów zapraszam tutaj: http://alicjawkrainiekorali.blogspot.com/2014/11/pastelowe-wyroznienie.html
OdpowiedzUsuńZaproszenie jest niezobowiązujące, ale będzie mi bardzo miło jeśli zdecydujesz się wziąć w nim udział;)
Pozdrawiam Alicja
Bardzo miło mi to czytać i dziękuję za nominację :)
Usuńhehe bardzo fajne te majteczki :)
OdpowiedzUsuńDzięki :)
UsuńCiekawy post. Szyję dosyć dużo z dzianin i elastycznych tkanin i używam właściwie tylko nici elastycznych ariadna i zwykłego ściegu. Nic mi się jeszcze nie popruło. Tylko leginsy potraktowałam ściegiem elastycznym takim wzmocnionym potrójnym no ale to z wiadomego powodu :) A tak wogole to fajny blog :)
OdpowiedzUsuńJesteś dowodem na to, że trzeba próbowac i się da. :) Mi się zwykły szew pozrywał, ale może to faktycznie wina nitki. :) Trzeba sprawdzić! :)
UsuńCieszę się, że Ci się u mnie podoba. :)
Wspaniale!!! 😁
OdpowiedzUsuńTego było mi trzeba - dziękuję 😁☺️☺️☺️
Co to znaczy przy zygzaku? :) Mam łucznika 877 ale jeszcze nie ogarniam skrótów myślowych krawców :)
OdpowiedzUsuń- B
- Szerokość: 4
- Długość: 2