egoistyczne Fiołki

egoizm, empatia, ja, fiołki, szczęście

Mam w domu dwa malutkie Fiołki. Fiołki te zdobią różne pomieszczenia, ale warunki do życia mają bardzo podobne. Nie są jednak takie same. Mają zupełnie inną osobowość.

Pierwszy z nich ma dużo listków, jest silny, rozrasta się i kwitnie raz do roku – wiosną. Fantazyjnie wygina się w różne strony i prezentuje swoje mocne zgrabne listki. Skupia się na sobie.

Drugi Fiołek ma mało listków, jest malutki i zielone ledwo wystaje z doniczki. Jednak różni się od pierwszego tym, że kwitnie bez przerwy. Tak jakby celem jego delikatnego życia było sprawianie przyjemności innym.

Oczywiście oba są zdrowe i piękne, ale skupiają się na innych aspektach życia. Drugi pożytkuje tylko część (wystarczającą, bo jednak jest zdrowy i śliczny) energii na siebie podczas gdy resztę wyładowuje w empatii. Pierwszy natomiast jest jakby bardziej egoistyczny. Robi, co chce i kiedy chce. Sprawia przyjemność – owszem, ale wtedy kiedy on sam uzna to za stosowne. W momencie wygodnym jemu.

I jak tak na nie patrzę to myślę sobie, że z ludźmi jest podobnie. Jest spora grupa osób skupiających się głównie na sobie. Nie znaczy to wcale, że nikogo innego nie kochają, nic dla nikogo nie robią czy nie dbają o innych. Działania podejmują jednak wg swojego własnego widzimisię. Oczywiście jeśli odbiorca (np.) dobroci nie za bardzo jest zadowolony – oni są źli i czują się niedocenieni. To takie trochę w stylu „ja wiem, co jest dla ciebie najlepsze i ty nie masz tu za dużo do powiedzenia. Ciesz się z mojej dobroci, a nie marudzisz” tudzież „moje poglądy są lepsze od twoich, uszczęśliwię cię na siłę i zmuszę do przestrzegania nowych zasad, fajnie nie?” Do tych Fiołków chciałabym powiedzieć – użyjcie trochę empatii i pomyślcie o innych w inny sposób niż dotychczas.

No bo czym jest empatia? To umiejętność wczucia się w inną osobę i próba spojrzenia na świat jej oczami. To wysiłki by sprawić komuś przyjemność, nie tak jak JA chcę tylko tak jakby ONA / ON chciał/a. To także pragnienie by ktoś był po prostu szczęśliwszy.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

  1. co to znowu cisza na blogu ?
    A może jakiś przepis by się pojawił ... ?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania! <3 (Maniacy gramatyczni, reklamy, czytanie bez zrozumienia i hejty nie są mile widziane. :)